Finse Zaterdagschool te Rotterdam

Fins leren in Zuid-Holland

 

Poro jolla on Zwarte Pietin lakki

Lukuvuosi 2015-16

Joululoma

14. joulukuuta- 8. tammikuuta

   

Kesäloma

30. toukokuuta alkaen


Joulu- ja kesäloman ja pääsiäisen aikana ei pidetä tunteja. Muita hollantilaisia juhlapäiviä tai lomia emme välttämättä huomioi.

Lomien aikana voit ottaa yhteyttä koulun henkilökuntaan sähköpostitse. Koulun johtajan ja rahastonhoitajan kesälomat ilmoitetaan erikseen.

Koulun juhlat

Lukuvuosi alkaa syyskuussa ja loppuu toukokuussa. Lukuvuosi on jaettu kahteen lukukauteen. Kummankin lukukauden loppua vietetään juhlimalla: talvella Lauantaikoulu järjestää perinteisen suomalaisen joulujuhlan, jossa syödään pipareita. Joulupukki vierailee juhlassa. Kevätlukukausi loppuu kevätjuhlaan, johon myös perheenjäsenet ovat tervetulleita

Ennen juhlia jokainen aikuisten ja lasten ryhmä valmistelee opettajan kanssa leikkisän, suomenkielisen esityksen, joka voi olla esimerkiksi näytelmä, musiikkiesitys, tietokilpailu tai runonlausuntaa. Esityksen ei tarvitse olla taiteellisesti korkeatasoinen, tunnelma on tärkein!

Rotterdamin Suomalainen Lauantaikoulu kiittää Suomen Haagin Suurlähetystöä internet-sivustomme sponsoroinnista.