Finse Zaterdagschool te Rotterdam

Fins leren in Zuid-Holland

 

LUKUVUOSI 2017-2018

 

OPETTAJA: Satu Huumarkangas

OPPITUNNIT: 10.00 - 12.00

Suomi2-ryhmä on tarkoitettu opiskelijoille, jotka ovat joko käyneet Lauantaikoulun Suomi1-kurssin tai joilla on muuten riittävät pohjatiedot. Oppilas on opiskellut suomen kielen alkeet, osaa äänteet ja hallitsee yksinkertaisen arkisanaston. Hän on tutustunut muun muassa verbien taivutukseen preesensissä, kpt-vaihteluun sekä tavallisimpiin sijamuotoihin. Usein suomen käyttäminen erityisesti puhutuissa tilanteissa tuntuu kuitenkin vielä vaikealta.

Ryhmässä harjoitellaan erityisesti puhumista sekä laajennetaan sanastoa. Kieliopista käsitellään esimerkiksi monikko, paikallissijat, sanatyyppejä sekä objekti. Suomi2-kurssin tavoitteena on antaa opiskelijalle luottamusta siihen, että hän uskaltaa käyttää suomen kieltä myös luokkahuoneen ulkopuolella. Kurssilla opiskellaan Suomen mestari 1 -kirjan kappaleet 6-9. Eurooppalaisessa viitekehyksessä kurssi kattaa taitotason A1.

Koulun kuulutuksia

Rotterdamin Suomalainen Lauantaikoulu kiittää Suomen Haagin Suurlähetystöä internet-sivustomme sponsoroinnista.