Finse Zaterdagschool te Rotterdam

Fins leren in Zuid-Holland

 

LUKUVUOSI 2017 -  2018

OPETTAJA: Kati Erling

OPPITUNNIT: 10.00 - 12.00

Ryhmä koostuu ala-asteikäisistä lapsista, ja pääpaino on oppilaiden kannustamisella käyttämään aktiivisesti suomea. Lauantaikoulussa ei seurata varsinaista Suomen peruskoulun äidinkielenopetusta, vaan tunneilla tutustutaan omaan tahtiin esim. suomen kielen aakkosiin, kirjoitusasuun ja suomalaiseen kulttuuriin ja perinteisiin. Keskeistä on iloinen, oppimiseen kannustava ilmapiiri, jonne lapsi haluaa itse tulla oppimaan suomea ja olemaan suomalainen Hollannissa.

Uudet asiat opitaan hauskasti, leikkien, laulaen tai vaikkapa muotoihin ja väreihin tutustumisen kautta. Suomalaista kulttuuria käsitellään oppilaiden omista kokemuksista lähtien esimerkiksi jouluperinteiden tai kesämökin saunamuistojen kautta.

Koulun kuulutuksia

Rotterdamin Suomalainen Lauantaikoulu kiittää Suomen Haagin Suurlähetystöä internet-sivustomme sponsoroinnista.