Finse Zaterdagschool te Rotterdam

Fins leren in Zuid-Holland

 

LUKUVUOSI 2017 - 2018

OPETTAJAT: Marika Kamotskin

OPPITUNNIT: 10.00 - 12.00

Leikki-ikäisten lasten ryhmässä leikitään, lauletaan ja loruillaan suomen kielellä. Tässä ryhmässä meno ei ole vielä koulumaista, vaan tarkoitus on oppia, harjoitella tai ylläpitää suomen kieltä iloisesti, leikin varjolla ja hauskanpidon lomassa.

Tavoitteena on rikastuttaa kotona opittua suomen kieltä. Pienten lasten ryhmän lapsilla on usein ainakin yksi suomenkielinen vanhempi, mutta lasten oman suomen kielen taidon taso vaihtelee: joukossa on yhtä lailla kaksikielisiä kuin sellaisiakin lapsia, jotka eivät itse vielä puhu suomea. Kaikkien taso otetaan huomioon, ja opettajat ymmärtävät myös hollantia. Suomen kieli tulee mukaan luonnollisella tavalla, leikkien, satuja lukien, askarrellen tai vaikkapa pipareita leipoen.

Koulun kuulutuksia

Rotterdamin Suomalainen Lauantaikoulu kiittää Suomen Haagin Suurlähetystöä internet-sivustomme sponsoroinnista.