Finse Zaterdagschool te Rotterdam

Fins leren in Zuid-Holland

 

LUKUVUOSI 2017-2018

OPETTAJA :  Jenni de Roon

OPPITUNNIT:  klo 10.00–12.00

Keskusteluryhmä on tarkoitettu opiskelussaan edistyneimmille aikuisoppilaille. Uudet opiskelijat tulevat joko ryhmästä Suomi 5 tai ovat jollain muulla tavalla saavuttaneet vaaditun tason.

Opiskelijat osaavat jo tarpeeksi suomea voidakseen melko vapaasti keskustella suomeksi.

Tässä ryhmässä ei enää harjoitella kielioppia vaan keskustellaan kaikenlaisista mielenkiintoisista aiheista jotka useimmiten liittyvät Suomeen.

Opiskelijat lukevat myös suomenkielistä kirjaa, jota yhdessä käännetään. Kirja on joskus vielä ns. selkokielistä suomea  ja sitä luetaan koko vuosi tai kauemminkin. Lisäksi luetaan myös erilaisia ajankohtaisia, Suomea koskevia lehtiartikkeleja.

Keskusteluryhmä on vapaamuotoisempi kuin muut ryhmät. Oppilaiden toiveet ja mielenkiinto vaikuttavat siihen mitä tunnin aikana tehdään ja mistä puhutaan. Motivoitunut ilmapiiri ja innostus suomen kieleen ja kulttuuriin ovat tärkeitä jotta oppilaiden mielenkiinto suomen kieleen säilyy ja jatkuu.

Koulun kuulutuksia

Rotterdamin Suomalainen Lauantaikoulu kiittää Suomen Haagin Suurlähetystöä internet-sivustomme sponsoroinnista.